Категории каталога

Мои статьи [48]

Форма входа

Поиск

Друзья сайта

    завантаження...

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Наш опрос

Хто для Вас Гетьман Павло Скоропадський?
Всього відповідей: 127
Четвер, 02.02.2023, 21:55
Приветствую Вас Гість
Главная | Регистрация | Вход | RSS

Музей Гетьмана Скоропадського

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Він повернувся у кожну хату

Він повернувся у кожну хату

 

Ми, мабуть, не забули отой вірш («Швачка») з шкільних часів, який, чомусь, тяжко запамятовувався:

- Рученьки терпнуть, злипаються віченьки…

Боже, чи довго тягти?

З раннього ранку до пізньої ніченьки

Голкою денно верти.

Ще знали, що звали цього поета Павло Грабовський. Він був заарештований реакційним царським урядом і засланий у Сибір, де і помер.

Оце, здається, і все. Потім у більшості з нас складалося так життя, що нових знань про Павла Грабовського ми не одержували, щоправда від цього не дуже засмучувались.

І ніхто не міг нам сказати, чому так жорстоко розправились з поетом, йому ж у 1882 році, коли його вперше арештували, було всього 18 років, та й коли вдруге заарештували у 1886 році за поширення листівок, йому було тільки двадцять два.

Написані від руки (скільки їх там можна було написати?) листівки потрапили до поліції і отакий жорстокий вирок – кілька років заслання у Сибір. Двадцятидвохрічна молода людина звідти більше не повернулась.

Знаємо, що царат до деяких революціонерів не дуже присікався. Побудуть рік, два і повертаються додому, а тут отаке.

Вся справа в тому, що Павло Грабовський обстоював незалежну Україну. Тому нам ніхто про це у школі не розповідав, може і самі не знали. А якщо, навіть і знали, то мовчали.

У двадцять два роки заслали у Сибір а в тридцять вісім – помер. Оце і все. Тільки став там поетом, класиком української літератури, писав свої вірші і надсилав їх у Львів до Івана Франка а той друкував.

Перед смертю, у 1900 році, одружився на такій як і сам, бувшою поселенкою, Анастасією Миколаївною Лук’яновою, що вчилася тоді в Тобольській фельдшерсько-акушерській школі. Через рік народжується син, Борис, а ще через рік, у 1902 році, Павло Грабовський помирає.

24 листопада, за п’ять днів до смерті, він пише листа до Бориса Грінченка: «Я тяжко занедужав, нема надії прожити зиму. Вада серця. По моїй смерті, якщо прийде хіть та ласка, складіть… ще яку збірочку, бо самому, мабуть, вже не доведеться…

Ось ще просьба: стрінете мого маленького сина де-небудь, так поможіть йому прибитись до якого щиро українського гурту. Бувайте здорові, та й сили писати немає більш… України так і не побачу».

Борис Грінченко не встиг допомогти синові Грабовського, бо передчасно вмирає від хвороби у 1910 році і той застає Жовтневий переворот вже у Киргизії.

Далі його життя складається, як у більшості молодих людей того часу – комсомол, Червона Армія, потім закінчує Ташкентську радпартшколу, Середнєазіатський державний університет. Працює лаборантом. До нього приходять перші успіхи.

У 1923 році Борис Грабовський винаходить і виготовлює катодний комутатор.

Через рік переїжджає до Саратова. Тут він сходиться з талановитою молоддю, багато експериментує. Нові друзі та вчителі допомагають Борису теоретично розробити принцип сучасного телевізора, який він назвав «телефот».

Восени 1928 року у Ташкенті Борисом Грабовським, вперше у світі, було передано зображення людей та різних предметів на відстань, яке мало велике наукове значення.

У цьому апараті на передавальному боці вперше в світі була використана катодно-промінева трубка.

Ось так син Павла Грабовського започаткував таке сучасне потужне явище, як телебачення. Все життя віддав науці та техніці, він автор 50 заявочних свідоцтв та 12 патентів. Жив ще у шістдесятих роках у Бішкеку.

Сьогодні ми з повним правом можемо сказати, що Павло Грабовський повернувся на Україну, у кожну хату та квартиру, де є телевізор, який був створений і за допомогою його сина…

 

 

Віталій Шевченко
Категория: Мои статьи | Добавил: getmanps (13.06.2010)
Просмотров: 5260 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: